Co škodí prostatě?

Muži a zvětšená prostata, věčné téma, které je však až příliš často tabuizováno. Muži o tomto problému neradi hovoří a problém bagatelizují, i když jeho neléčení může vést k závažnějším zdravotním komplikacím. Přitom je možné zvětšené prostatě předcházet a vyvarovat se věcem, které jí škodí. A co škodí prostatě? Třeba nadměrné sezení nebo nedostatek pohybu.

 

Nedostatek pohybu může mít za následek vyšší hladinu proteinů v krvi, která je někdy spojována se strašákem v podobě rakoviny prostaty. Prostata je žláza, jejíchž správné fungování do značné míry souvisí s mužskou potencí. Pokud v mužském těle funguje v tomto ohledu vše jak má, většina mužů nemá potřebu se svou prostatou zabývat. Přitom právě prevence vzniku zvětšené prostaty je v tomto ohledu klíčová. Dostatek fyzické aktivity či bylinné doplňky stravy mohou do značné míry ovlivnit její správné fungování. S přibývajícím věkem, ale problém se zvětšenou prostatou trápí každého druhého muže. Prvními příznaky je častá potřeba na záchod a pálení či mírný tlak při močení. Zvětšená prostat není bolestivá, mnohdy však může dát vzniknout nepříjemným situacím. I když se zvětšená prostata primárně objevuje u mužů staršího věku, není to pravidlem.

 

Proč se o zvětšené prostatě nemluví?

O prostatě se mnohdy doslýcháme jen v televize za pomocí reklam, které doporučují jejich produkt právě při prvních obtížích. Mnoho mužů tak mylně nabývá dojmu, že zvětšená prostata je něco, o čem se nesluší hovořit. Opak je ale pravdou, zvláště v případě, kdy vás omezuje v pracovním i osobním životě. Není na čase tento postoj přehodnotit a v případě přetrvávajících obtížích navštívit urologa. Ten může stanovit diagnózu a předepsat vhodnou medikaci, která přinese úlevu. Možná by vás překvapilo, jak závažné zdravotní komplikace může neléčená prostata způsobit.

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení