Funkce prostaty

Také už delší dobu pozorujete svého muže, jehož sebevědomí se pomalu ale jistě blíží bodu mrazu? Jeho návštěvy toalety jsou čím dál častější a to i během noci, což vede k nedostatečnému spánku a následné únavě během dne?

 

Muži mají už od raného dětství vštěpováno, aby své emoce, bolesti a strasti nedávali příliš na odiv. I z tohoto důvodu mnoho mužů problémy se zvětšenou prostatou zprvu přehlíží a nevěnujeme jim příliš mnoho pozornosti. I když se nejedná o zhoubné onemocnění, do značné míry ovlivňuje mužův osobní i profesní život. Potíže se zbytnělou prostatou přitom nejsou nic neobvyklého, což předkládá i řada studií, které tvrdí, že prostatou trpí až polovina mužů v pokročilejším věku.

 

Prostata je předstojná žláza, která úzce doléhá na močový měchýř a skrz ní prochází močová trubice. U mužů se vyvíjí ještě před narozením a plné velikosti dosahuje přibližně ve 20 letech, kdy je velká jako plod kaštanu a váží přibližně 20 g. Nejdůležitější funkce prostaty je produkce tekutiny, která je součástí ejakulátu. Ta pomáhá udržovat spermie při životě a do značné míry ovlivňuje plodnost muže.

 

Problémy s prostatou začínají po padesátce

Muž je náchylnější na zvětšování prostaty s přibývajícím věkem. Čím je prostata větší, tím více utlačuje močovou trubici. To má za následek horší průtok moči, ejakulátu, ale i krve, která je potřebná pro plnohodnotnou erekci. Prvotní projevy, které jsou povětšinou doprovázeny pocitem pálení a štípání při močení, se tak nedoporučují podceňovat. I když řada mužů bere problémy s prostatou jako doprovázející jev stárnutí, rozhodně to tak být nemusí. Pomoci mohou bylinné doplňky stravy s macou, kotvičníkem nebo zázvorem. Ty mají pozitivní vliv nejenom na prostatu, ale i erekci, sexuální libido nebo plodnost. A nesmíme opomenout i tzv. Kegelovy cviky, které jsou vhodné téměř pro každého. 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení