Maca černá

Tolik oblíbený kofein nebo quaranu pomalu ale jistě zastiňují tzv. adaptogeny. Mezi nejvýznamnější představitele patří kořen maca. Tato malá nenáročná bylina roste vysoko v jihoamerických Andách, v oblasti kolem 3000 – 4000 m. n. m. Její účinky na lidské zdraví jsou přitom známé již po celá staletí, kdy jí používali už staří Inkové ke zvýšení libida či zlepšení erekce. 

 

Jedním z nejvýznamnějších zástupců adaptogenů je i ženšen peruánský, který je znám spíše pod svým názvem maca. V dobových léčitelstvích jsou účinky macy známy již po celá staletí, v moderních civilizacích se však tento kořen začal objevovat poměrně nedávno. Možná i díky vysoké nadmořské výšce, ve které roste, představuje zásobárnu celé řady vitamínů, minerálu a dalších pro tělo prospěšných látek.

 

Macu můžeme v horách najít hned v několika odrůdách. Mezi nejznámější patří maca černá, červená a žlutá. Přičemž žlutá je ze všech tří nejvíce používaná. Neliší se léčivými účinky, nýbrž měrou obsažených látek v nich.

 

Jedná se brukvovitou zeleninu, pro kterou je tolik typické právě pohoří And. Dorůstá výšky přibližně 15 cm, přičemž nejvíce pro tělo potřebných látek má kořenová část, která dorůstá délky přibližně 5 cm. Nejčastěji je využívána ve formě prášku, kdy se kořen nechá usušit a následně se rozemele. Prášek se zamíchá ve vodě nebo se z něj lisují tablety. Není však nic neobvyklého, když narazíte na celý kořen či přírodní produkty právě s přídavkem ženšenu peruánského. 

 

Ženšen je v moderním světě považován za tzv. superpotravinu, toto označení mu přitom právem náleží. Jedná se o cizokrajnou plodinu, která jako jedna z mála má skutečný smysl a je dobré jí zahrnout do svého jídelníčku v jakékoliv preferované formě. Ať už na hormonální výkyvy, zvýšení libida, plodnost nebo erekci je každý přírodní pomocník vřele vítán. Ne nadarmo je základním stavebním pilířem starodávného léčitelství Inků.

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení