Nevhodné potraviny pro prostatu

Prostata je předstojná žláza, která vzniká u mužů ještě před narozením. Plné velikosti však dorůstá až kolem 20 roku života, kdy váží přibližně 20 g. To však není konečná velikost, které může tento orgán dosáhnout. S přibývajícím věkem se u mužů totiž objevuje tzv. zvětšená prostata, která v nejvážnějších případech může svojí hmotnost zvětšit až 15x.

 

Prostata se nachází v oblasti močového měchýře a skrz ní prochází močová trubice. A právě v mužské anatomii tkví hlavní jádro problému. V případě, kdy dochází k jejímu zvětšování, začne pomalu tlačit na močovou trubici. Vzniká překážka, která brání plynulému průtoku moči, ale i ejakulátu nebo krve při erekci. Funkce prostaty je přitom velmi důležitá, i když muži o tomto orgánu do prvních potíží ani nevědí. Právě ona má za úkol vylučovat tekutinu, která chrání spermie v ejakulátu a příznivě ovlivňuje mužskou potenci.

 

Zbytnělé prostatě je možné předcházet. Pokud pravidelně sportujete, ještě lépe hrajete tenis, provozujete jogging nebo často chodíte na dlouhé procházky, máte z půli vyhráno. Právě to jsou totiž nejlepší pohybové aktivity na prevenci zvětšené prostaty. Důležitý je ale i životní styl v čele se správnou stravou.

 

Které potraviny přispívají a které naopak škodí prostatě

Pokud chcete dopřát své prostatě přesně to, co potřebuje, zaměřte se na ovoce a zeleninu. Dopřejte si vodní meloun, ryby, brokolici, česnek a cibuli nebo třeba granátové jablko.

 

Naopak nevhodné potraviny pro prostatu jsou tučná jídla nebo ty s příliš vysokým obsahem cukru. Muži by se též měli vyvarovat nadměrné konzumaci alkoholu, který prostatě příliš neprospívá. Dieta pro prostatu by měla být vytvořena z  jídel, které jsou zdravé, lehké a kaloricky vyvážené. I když zvětšená prostata nepředstavuje závažný zdravotní problém, není dobré jí příliš podceňovat.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení