Prevence prostaty

Potíže se zvětšenou prostatou nejsou u mužů staršího věku nic neobvyklého. Ba dokonce podle nejnovějších výzkumů trápí každého druhého muže nad 60 let a celých 15% v rozmezí 50-60 let. Mnoho mužů však tento problém bagatelizuje a k odborníkovi se odhodlají až ve chvíli, kdy jsou potíže se zvětšenou prostatou neúnosné. Je tedy vůbec možná nějaká prevence prostaty?

 

Prostata je předstojná žláza, která sousedí s močovým měchýřem a skrz ní prochází močová trubice. Většina mužů o její přítomnosti neví až do chvíle, než se objeví první zdravotní komplikace. Hlavně díky mužské anatomii, je močová trubice ohrožována v případě zvětšování prostaty. Zvětšující se orgán začne doléhat na močovou trubici a vytváří překážku pro průtok moči. Močový měchýř tak není možný se zcela vyprázdnit a dochází k častějším návštěvám toalety. Močení je navíc mnohdy doprovázeno nepříjemným pálením či bolestí. Zvětšená prostata však brání průchodu i ejakulátu nebo zabraňuje průtoku krve, která se v penisu hromadí v důsledku erekce. To může mít za následek nepříjemné situace i v sexuálním životě.

 

Zvětšená prostata už dávno nepatří mezi problém, se kterým by se muži museli s přibývajícím věkem smířit. Ba naopak! Pomocí vhodné medikace lze zvětšenou prostatu poměrně účinně léčit. Ještě lepší je ale zaměřit se na samotnou prevenci prostaty. Ta spočívá hlavně v dostatku pohybu, který je klíčový. Chůze, jogging nebo tenis jsou nejúčinnější pohybové aktivity, které je dobré s určitou pravidelností praktikovat.

 

Jako prevence fungují i některé doplňky stravy, které jsou připraveny ze směsicí bylin, jako je maca, kotvičník, zlatobýl nebo vrbovka. Vhodné jsou i tzv. Kegelovy cviky, které jsou známé již od roku 1948 a využívají se dodnes. Cvičení těchto cviků je díky jejich jednoduchosti vhodné pro každého bez ohledu na věk či tělesnou dispozici.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení