Prostata příznaky

Funkce prostaty:

  • Vylučovací funkce

Semenná tekutina se skládá z jednoduchých cukrů (fruktózy, glukózy), enzymů, hormonů, antibakteriálních látek, zinku a zásaditých sloučenin, které neutralizují kyselé vaginální sekrety, které mohou poškodit spermie. Semenná tekutina tvoří asi asi 30% ejakulátu.

  • Ejakulační funkce 

Žláza se svými hladkými svaly obklopuje ejakulační kanály, kterými prochází sperma. V okamžiku orgasmu svaly prostaty pomáhají dostat sperma z těla.

  • Močová funkce

Vzhledem k tomu, že močová trubice je obklopena prostatickou žlázou, kontrakce svalů prostaty, stahující se nebo uvolňující, ovlivňují objem toku moči. Se stářím má tendenci se zvětšovat, což má za následek problémy s močením.

Benigní hyperplazie prostaty

U mužů starších 50 let se prostata postupně zvětšuje v důsledku hormonálních změn, které v těle nastávají. Polovina z mužů i přes zvětšenou prostatu příznaky onemocnění nemá.

Zvětšená prostata příznaky:

  • bolest při močení, naléhavé a časté nutkání k močení, opakované močení v noci, neschopnost se vyprázdnit, infekce močových cest, kameny v močovém měchýři

Prostatitida

Jedná se o zánět prostaty, který zase může mít různé příčiny. Často pochází z infekcí. Dalšími možnými příčinami jsou traumata pánevní oblasti nebo poškození nervů v močových cestách. Je častější u mužů nad 50 let.

Jaké jsou příznaky prostaty postižené prostatitidou:

  • bolest nebo pálení při močení, zadržování moči, neschopnost močit nebo mít stále pocit neschopnosti úplně vyprázdnit močový měchýř, časté močení, zakalená a páchnoucí moč, krev v moči, bolest v dolní části břicha nebo mezi konečníkem a penisem, bolest během ejakulace, občas i horečka a zimnice

Rakovina prostaty

Rakovina prostaty je nejvážnější onemocnění prostaty a u mužů se vyskytuje poměrně často.

Naštěstí však lze rakovinu prostaty léčit velmi dobře, zvláště pokud je objevena v rané fázi. 
Tento typ rakoviny postupuje pomalu a je prakticky asymptomatický, dokud nedosáhne pokročilého stádia, kdy se již může rozšířit do jiných oblastí těla (metastázovat), obvykle do kostí. Z tohoto důvodu jsou pro muže starší 50 let zásadní pravidelné kontroly.

Rakovina prostaty příznaky:

  • časté a naléhavé nutkání k močení, inkontinence, slabý proud moči, bolest a pálení při močení

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení