Prostata u mužů

Včasné rozpoznání příznaků, které vedou k určení možných problémů s prostatou, má zásadní význam, aby došlo k okamžitým opatřením a zabránění zhoršení stavu. Někdy není ani nutná komplikovaná léčba a stačí vše vyřešit správnou životosprávou a aktivním přístupem ke svému zdraví.

Mezi nejběžnější problémy s prostatou patří:

  • infekce (prostatitida)
  • zvětšení prostaty
  • nádory

Prostatitida: poměrně časté onemocnění

Prostatitida je zánět prostaty, který může postihnout muže všech věkových kategorií a je zcela běžný. Může vzniknout v důsledku napadení patogeny (bakteriemi), ale může to být také způsobeno nesprávnými návyky, jako je nesprávná strava, střevní nerovnováha, sedavý způsob života. 

Povaha zánětu může mít několik úrovní:

Akutní bakteriální prostatitida - vyskytuje se ve spojení s infekcí močových cest a vyžaduje okamžitý zásah, aby se zabránilo šíření do krevního oběhu. Příznaky mohou být časté a bolestivé močení s přerušovaným proudem, potíže s vyprazdňováním močového měchýře, bolest v zádech, bolest penisu, bolestivá ejakulace, horečka.

Chronická bakteriální prostatitida - je méně závažná, ale opakuje se a může vést k cystitidě způsobené bakteriemi v prostatě. Může se objevit krev ve spermatu, bolest v genitáliích a bolestivá ejakulace.

Co je to hypertrofie prostaty a co ji způsobuje

Mezi běžné problémy s prostatou u muže patří benigní hypertrofie prostaty, která vede k pomalému a neustálému zvětšování žlázy, která stlačuje močovou trubici, kterou protéká moč. Zvětšení prostaty u mužů je ve stáří rozšířené, ale může mít i hormonální příčiny nebo může být vyvoláno nesprávnými životními návyky i ve středním a mladém věku. Včasná identifikace přítomnosti onemocnění a léčba zabrání zhoršení příznaků a také případné ohrožení funkce ledvin.

Rakovina prostaty

Je to jedna z nejběžnějších forem rakoviny u mužů nad 50 let. Také v tomto případě je vývoj pomalý a příčiny je třeba hledat v genetice, hormonálních faktorech, nezdravých návycích nebo nevyvážené stravě. Ve většině případů je rakovina prostaty detekována během screeningu. Asi třetina případů je odhalena až v okamžiku, kdy onemocnění pokročí mimo žlázu. 

Pravidelnou kontrolou prostaty lze všechny problémy poměrně dobře řešit.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení