Prostata velikost

Nejčastěji vznikají s prostatou problémy, když se začne zvětšovat. Zdravý mladý muž má prostatu normální velikosti mezi 7 až 16 g, nejčastěji má prostata velikost 10-11 g (vlašský ořech). V těle je umístěna v těsné blízkosti močového měchýře a močové trubice. O důvodech zvětšování tohoto orgánu se moc neví a tento jev je přičítán normálnímu procesu stárnutí, kdy dochází v těle muže k hormonálním změnám a k nárůstu buněk.

Čekají tyto problémy každého muže?

Není nezbytně nutné, aby měl každý postarší muž tyto problémy. Někdy může jít také o drobné obtíže, které nepředstavují žádná omezení ani nepříjemnosti v životě muže. Zvláštní je, že míra zvětšení prostaty nemusí být úměrná vzniklým obtížím. Znamená to, že muž s méně zvětšenou prostatou může mít mnohem větší obtíže než jiný muž, který má prostatu mnohem větší. Jde o velice individuální záležitost.

Příznaky zvětšené prostaty

Příznaky zvětšené prostaty mohou být ovlivněny i vnějšími vlivy, jako je pobyt v chladném a vlhkém prostředí nebo dlouhotrvající stres či velké fyzické vyčerpání. Na prostatu mají nepříznivý vliv také některé léky (antidepresiva, diuretika nebo léky proti bolesti).

V důsledku zvětšené prostaty většinou dochází k problémům s vyprazdňováním močového měchýře s častým pocitem potřeby močit. Někdy může nastat i problém se zadržováním moči. Při močení je většinou proud moči slabý a muž má trvalý pocit, že měchýř není úplně prázdný. K močení se může přidat i bolest. Velice rušivé je potom opakované noční vstávání, které je příčinou nevyspání, únavy, stresu.

V případě přetrvávajících problémů je na místě návštěva u lékaře. Nemusí jít jen o zvětšenou prostatu. Problém s močením může signalizovat také onemocnění prostatitidou. Kromě nutnosti močení je třeba zpozornět i při bolesti ve varlatech nebo penisu. Chronická prostatitida je doprovázená pálením v podbřišku nebo pálením při močení. Akutní forma je doprovázená horečkou.

Péče o prostatu

Prostatu si lze udržet zdravou stravou bohatou na vitamíny a minerály. Důležité je rovněž dbát o udržení optimální tělesné hmotnosti. Do doporučené stravy patří například:

  • sezamová semínka bohatá na zinek
  • losos štědrý na omega 3 mastné kyseliny
  • tofu s obsahem izoflavonů
  • kapie, brokolice, květák kapusta, a hlavně rajčata s obsahem lykopenu

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení