Potraviny s testosteronem

Testosteron je steroidní hormon, který produkují varlata. U mužů je tento hormon velmi důležitý hlavně v pubertě, kdy dochází k rozvoji sekundárních pohlavních znaků. Potřebnou hladinu testosteronu je možné zvýšit i za pomocí některých doplňků stravy nebo potravin. Které to jsou? A proč je v těle tento hormon důležitý?

 

Ženy a testosteron

Možná vás překvapí, že testosteron je produkován i ženskými pohlavními orgány, tj. vaječníky. Není to v takové míře jako u mužů, přesto je tento hormon pro ženské tělo velmi důležitý. I když ho má řada žen spojený spíše se vznikem nadměrného ochlupením či pocení, je tomu přeci jenom trochu jinak. Nejvyšších hodnot dosahuje testosteron v období ovulace, i kvůli nadbytku mohou ženy pociťovat menší výkyvy nálad. Hladina testosteronu se pak mění v závislosti na věku.

 

Se zvyšující se hladinou testosteronu dochází k lepší a efektivnější ztrátě tělesného tuku, zvyšuje se sexuální libido a při pravidelné konzumaci dochází ke zvýšení fyzického výkonu. I z tohoto důvodu ho nejčastěji do svého jídelníčku zařazují kulturisti při silovém tréninku.

 

I když je testosteron primárně mužský hormon, neznamená to, že se v ženském těle nenachází. Navzdory tomu, že ženské tělo obsahuje menší podíl tohoto hormonu, kolem 30 roku života dochází k jeho výraznému poklesu. V takovém případě může nastat nerovnováha mezi estrogenem a testosteronem, což přičiní zvýšení tělesného tuku či celkové zpomalení metabolismu. Testosteron však můžeme do těla dodávat i za pomoci potravin, které běžně konzumujeme. Nic neobvyklého nejsou ani doplňky stravy s obsahem testosteronu, které jsou volně prodejné na internetu nebo v lékárnách.

 

Příznivě můžeme ovlivnit hladinu testosteronu konzumací potravin, jako jsou ústřice, listová zelenina, ryby a rybí olej, zázvor nebo granátové jablko.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení