Problémy s prostatou

Tekutina produkovaná prostatou je jedna z důležitých složek spermatu, nepostradatelná pro ochranu a transport spermií.

Kromě zvětšené prostaty je druhým nejčastějším problémem s prostatou infekce prostaty (prostatitida). Jde o nepříjemné onemocnění, které nejčastěji postihuje muže mezi 20. až 50. rokem života.

Infekce prostaty je způsobena bakteriemi a může být akutní nebo chronická. Kromě běžné léčby lze pomocí přírodních produktů zmírnit problémy s prostatou. Jde především o vitamíny D a E a o rostlinné extrakty které mají v léčitelství dlouhou tradici. Vhodné jsou také teplé koupele a masáže prostaty, které pomáhají zmírnit potíže.

Nejčastější projevy problémů s prostatou postiženou prostatitidou:

  • Akutní prostatitida je spojená s infekcí močových cest. Příznaky má velmi jasné a nepříjemné. Jde o potíže s močením, kdy je proud moči přerušovaný a přidává se i bolest. Ta může být velice nespecifikovaná a přecházet i do oblasti zad. Stejně tak může být bolestí zasažený i penis. Onemocnění bývá doprovázeno horečkou a zimnicí.
  • Chronická bakteriální prostatitida je méně závažná, ale vrací se, a to může být velice nepříjemné a omezující. Jde především o bolest penisu, bolestivou ejakulaci a krev ve spermatu.

Význam prostaty a prevence

Prostata je žláza, která musí být kontrolována a chráněna, aby mohla vždy fungovat co nejlépe. 

  • Počínaje 50. rokem by měl muž pravidelně podstoupit každoroční urologické vyšetření. Pokud je v rodině diagnostikovaná rakovina prostaty, pravidelné prohlídky se doporučují od 40. roku.
  • Zdraví prostaty se dá podpořit i správným jídelníčkem, kde by mělo dojít k omezení alkoholu, kávy, čokolády, tučného masa. Naopak vhodné jsou potraviny obsahující vitamíny a antioxidanty, jako je celá škála ovoce a zeleniny, například brokolice, mrkev, rajčata, špenát, květák, meruňky, jahody, kiwi. Prospěšný je vitamín E obsažený v rostlinných olejích nebo v pšeničných klíčcích. Konzumací ořechů a vajec se do těla dostává selen. Prostatě udělá dobře i zinek a mangan, které jsou součástí mnoha potravinových doplňků a nachází se také v celozrnných výrobcích, v dýňových semínkách a v zelenině.
  • Nezbytný je i pohyb, a to v každém věku. Aerobní cvičení stimuluje krevní oběh i v pánevní části, což je pro prostatu užitečné. Pro muže s problémy s prostatou se nedoporučuje dlouhá jízda na kole a na koni.
  • Prostatě pomáhá také pravidelný sexuální život.

Sexuální aktivita: může být prospěšná, pokud je praktikována pravidelně, jako prevence infekcí semene způsobených stagnací semenné tekutiny. Důležité je dopřát si ejakulaci a necvičit přerušený koitus.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení