Testosteron účinky

Účinky testosteronu jsou mnohonásobně větší a jsou spojeny s celou řadou orgánů a také s prevencí různých nemocí. Testosteron je hlavní příčinou sexuální touhy u mužů.  Ovlivňuje u nich také erekci, a to nejen při pohlavním styku, ale stojí i za ranní erekcí. Na druhou stranu jeho nedostatek může přispívat k erektilní dysfunkci.

Méně známé jsou účinky testosteronu na kardiovaskulární systém a nadměrnou konzumací anabolických steroidů, která hrozí u mužů zaměřených na pěstování enormní svalové hmoty, se zvyšuje riziko infarktu myokardu. Ale i nízká hladina tohoto hormonu má špatný vliv na kardiovaskulární systém a může ovlivnit vznik zdravotních problémů spojených se srdcem. V optimálním případě je hormon spojovaný s pozitivní součinností s HDL cholesterolem a ovlivňuje také hladinu LDV cholesterolu, který se ukládá v tepnách a vytváří plak, čímž stěžuje průtok krve.

Přítomný testosteron účinky oslabuje v závislosti na věku mužů. Proto s přibývajícím věkem dochází u mužů k problémům s erekcí, ale také k celé řadě fyzických i psychických vedlejší účinků jako je deprese, úzkost nebo problémy s koncentrací.

Obecně se mluví o andropauze, která je srovnatelná s hormonálními změnami u žen v období menopauzy.

Testosteron má také důležitou roli v metabolismu sacharidů. Nízká hladina hormonu je spojená s horší kontrolou glykemie. Tím může vzniknout větší pravděpodobnost vzniku tolik rozšířené nemoci jako je cukrovka 2. typu.

Tento hormon je také úzce spojený s ukládáním tuku v rizikových partiích. Proto mají muži v pokročilejším věku mnohem častěji tuk na břichu než třicátníci s mnohem příznivějšími hodnotami testosteronu. Vyšší hladina hormonu je také spojená s lepší pamětí.

Nezanedbatelné jsou účinky testosteronu na kvalitu kostí. Muži s nízkou hodnotou hormonu jsou náchylnější k osteoporóze. Jejich kosti jsou křehčí, což může způsobit častěji zlomeniny.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení