Arginine

L-arginin je aminokyselina, kterou můžeme najít i pod anglickým výrazem arginine. Aminokyseliny jsou stavebním prvkem pro bílkoviny a dělí se na základní a neesenciální. Rozdíl mezi nimi je vcelku prostý, neesenciální aminokyseliny si dokáže tělo vytvořit samo, zatímco esenciální aminokyseliny musí být přijímány ze stravy. S argininem je to ale poněkud složitější, jedná se totiž o tzv. semi-esenciální aminokyselinu, která je pro tělo hůře vytvořitelná za určitých podmínek.

 

Arginin se v těle stará o tvorbu oxidu dusného, který má mimo jiné přímý vliv na erekci u mužů. Proto jsou mužům trpící na špatnou erekci doporučovány právě doplňky stravy s obsahem L-argininu. Samotný arginin je obsažen v řadě potravin, které běžně konzumujeme, jako je hrách, cizrna nebo červené maso. Přesto je možné arginin dodávat i ve formě doplňků stravy v podobě prášku, tekutin, kapslí nebo tablet.


Výhody a využití

Arginin je hojně využíván mezi sportovci, neboť zvyšuje průtok krve v cévách, což má za následek větší koncentraci kyslíku ve svalech. Doporučuje se u jedinců, kteří se zotavují z vážných zranění, trpí na vysoký tlak, sportují či jsou dlouhodobě vystaveny vyšší fyzické aktivitě.

 

Řada výzkumů dokázala, že arginin je bezpečný a tělu nápomocný, pokud je užíván ve formě přírodních doplňků. Doporučená denní dávka se pohybuje kolem 5 g, v případě dlouhodobějšího předávkování může způsobit vedlejší účinky v podobě bolesti břicha, nadýmání nebo průjmu. Nedoporučuje se proto dlouhodobě překračovat vyšší dávka, než je 9 g denně. I když dlouhodobé užívání argininu nepředstavuje žádné riziko, určitá část populace by se jeho konzumaci měla raději vyvarovat. Jedná se například o pacienty s cirhózou jater, astmatem nebo nízkým krevním tlakem. Přírodní doplňky s argininem však znamenají poměrně snadnou cestu jak jeho nedostatek doplnit v případě, kdy ho tělo není schopno vyrobit.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení