Indický ženšen (Ashwagandha)

Už samotný pojem ženšen neboli Ashwagandha je v indické a ajurvédské medicíně dlouhá tisíciletí známý a lidé na jeho účinky nedají dopustit. Indický ženšen je vytrvalá bylina, která roste přednostně v tropických a subtropických oblastech, které ji poskytují nejlepší podmínky pro pěstování. Není náročná, a proto ji najdeme u cest běžně v přírodě. Nejrozsáhlejší nálezy jsou v Africe, Asii a Evropě. Samozřejmě se dá pěstovat i v našich oblastech, ale musíme ji přizpůsobit vhodné podmínky. Samotná rostlina dorůstá metru a půl až dvou metrů. Vytváří zelenožluté květy, které po odkvetení přechází na oranžovo červené bobule, které jsou schované v obalovém kalichu. Z rostliny se mohou používat, jak plody, tak významným produktem je samotný kořen, který hraje hlavní roli v lidovém léčitelství. Kořeny se musí důkladně od rostliny oddělit a vysušit jinak nejsou zachovány potřebné zdravotní účinky.

 

Ashwagandha má mocné, blahodárné účinky. Ovšem není doporučována vždy. Bez porady s lékařem by ji rozhodně neměly užívat těhotné a kojící ženy a stejně tak by měli být opatrní lidé s autoimunitním onemocněním. 

Indický ženšen má spoustu pozitivních vlastností na tělo a některé si více přiblížíme.

  • Je skvělým doplňkem stravy při stresových a náročných období vašeho života. Ať už se dostanete v práci pod nepříjemný tlak nebo se jedná o rodinné nepříjemnosti. Ženšen zvyšuje odolnost vůči stresovým příznakům, potlačuje projevy úzkosti a navozuje zklidnění mysli. To se projevuje i lepším a hlubším spánkem. Podaří se vám usnout i v období vyčerpání a váš spánek bude nerušený a klidný.   
  • Rovněž má vliv na náš imunitní systém, který posiluje a chrání proti nechtěným virózám a chřipkám. Vhodný tak v nepříznivém podzimním počasí, kdy je venku deštivo a trápí vás nachlazení. Protizánětlivé a antibakteriální účinky ženšenu posílí vaši obranyschopnost a stanete se odolnější proti běžným nákazám.
  •  Dalším významným pomocníkem je hlavně u mužů. Kteří mají problémy v oblasti sexuální. Má afrodiziakální účinky, které nabudí mužské tělo k sexuálnímu vzrušení. Zvyšuje mužské libido a pomáhá s erekcí. Má i pozitivní vliv na správný vývoj a kvalitu spermií, které muži často řeší, když se snaží o potomka. 
  • Tato bylina působí i na náš vnější vzhled. Napomáhá při zlepšení pleti, kterou zpevňuje a vyživuje. Stejné účinky má i na naši vlasovou strukturu. 
  • To není zdaleka vše. Má své účinky pozitivní účinky v oblasti krevního tlaku, hladiny cukru v těle, výkonu štítné žlázy a ledvin. Je vhodná na preventivní užívání při revmatoidních problémech a epileptických křečí.

Rozhodně tato bylina má rozsáhlé působiště a stojí za to vyzkoušet, při některých zdravotních problémech, její sílu.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení