Maca – tajemství peruánských indiánů

Maca peruánská

Maca Peruánská, zvaná někdy též jako peruánský ženšen. Roste na člověku nepřístupných místech ve výšce přes 4 tis. metů nad mořem, kde nepřežije nic jiného. Odedávna byla součástí stravy indiánů obývajících náhorní plošiny peruánských And. Inkové a jejich válečníci užívali Macu ke zvyšování energie, vitality a síly v boji, stejně jako afrodiziakum zvyšující libido. Maca jim také umožňovala přežívat ve vysokých nadmořských výškách při nedostatku kyslíku.

Konzumuje se obvykle v podobě usušeného prášku z jejího kořene. Chuťově by se dala přirovnat k ořechům nebo karamelu. Kořen macy je bohatý na vitamín C, hoříčk, měď, železo, zinek a selen. Obsahuje také mnoho bioaktivních rostlinných sloučenin, např. glukosinoláty, které souvisí s adaptačním účinkem na lidský organismus .

Něpřímý mechanismus působení na pohlavní hormony u mužů i žen

Maca nepůsobí přímo na zvyšování testosteronu (který proto nemusí být při jejím užívání zvýšen u všech), ale zvyšuje jeho prekurzor dehydroepiandrosteron (DHEA), což je androgen a neurosteroid, nejhojněji kolující hormon v lidském těle, který slouží jako substrát pro syntézu všech dalších androgenů (u mužů) i estrogenů (u žen)Nedostatek DHEA je přitom jednou ze tří hlavních příčin, nedostatku testosteronu, kterým trpí 90% mužské populace na našem území. Přirozenou obnovou hladiny DHEA tak nepřímo dosáhnete zvýšení Vašeho testosteronu, stejně jako celkově lepší nálady, vitality a energie. Není proto divu, že přirozenou cestu k udržování vysoké hladiny DHEA si vypěstovaly prostřednictvím rozdílné fytoterapie přírodní národy po celém světě a že je nedostatek DHEA v současné době u moderní civilizace spojen se stále rychleji nastupující andro a meno pauzou a jejich negativními příznaky.

Pozitivní účinky na hormonální systém u mužů i žen všech věkových kategorií.

Zde je několik dalších účinků Macy peruánské i s vědeckými studiemi:

  • Stimulace libida u žen i mužů. Ve výzkumu z roku 2010, který zahrnoval čtyři randomizované klinické studie s celkem 131 účastníky, bylo zjištěno, že po šesti týdnech užívání macy docházelo u jedinců ke zvyšování sexuální touhy.
  • Může zvyšovat plodnost u mužů. V malé studii jež se zúčastnilo devět zdravých mužů, kteří užívali macu po dobu čtyř měsíců byl u subjektů zaznamenán nárůst kvantity, kvality i mobility spermií.
  • Může zmírňovat příznaky menopauzy, které jsou následkem přirozeného úbytku estrogenu. To je spojeno s nepříjemnými příznaky (návaly horka, změny nálady, zhoršená kvalita spánku atd.)
  • Může pozitivně působit na zvětšenou prostatu. Při studiích na hlodavcích bylo zjištěno, že maca redukuje velikost prostaty, což je dáváno do souvislosti s vysokým množstvím glukosinolátů (organické produkty rostlin sloužící k ochraně proti škůdcům – jednodušeji řečeno – přírodni pesticidy).
  • Zmírňuje nepříjemné příznaky PMS. Na začátku menstruačního cyklu je hladina estreogenu velice nízká, ale v jeho polovině může být hladina estrogenu až 10x vyšší a ke konci se opět prudce sníží. Tento hormonální výkyv může vybalancovat právě účinek Macy na hormonální systém.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení