Referenční hodnoty testosteronu

Testosteron je pohlavní steroidní hormon, který má vliv na řadu funkcí v těle. V současné době se stále větší procento mužů potýká s jeho nedostatkem. Referenční hodnoty testosteronu u muže se pohybují kolem 3-10 mg denně. Celkové hodnoty testosteronu se pak pohybují mezi 8 – 34 nmol/l. V největší koncentraci se v mužském těle objevuje v období puberty, kdy je odpovědný za některé sekundární pohlavní znaky, jako je pubické ochlupení či prohloubení hlasu. Testosteron je mužský hormon, to ovšem neznamená, že by se v malém množství nevyskytoval i u žen. Stejně jako muži mají krom testosteronu i malý podíl ženského hormonu – estrogenu.

 

Tělo s přibývajícím věkem začíná pomalu produkovat méně tohoto hormonu. Testosteron je přitom odpovědný za povahu ochlupení, kvalitu spermií a slouží jako prevence před výskytem osteoporózy. U mužů je tento hormon tvořen přibližně ze dvou třetin v pohlavních žlázách, neboli varlatech a z jedné třetiny pak v nadledvinách. U žen je produkován pouze nadledvinami, i z tohoto důvodu je v ženském těle obsažen v menší míře.

 

Muži nedostatek testosteronu nemusí vůbec poznat až do chvíle, kdy se objeví prvotní projevy, jako je špatně udržitelná erekce či neplodnost. U žen bývá mnohdy naopak neplodnost spojována s přebytkem testosteronu, který brání dozrávání vajíček. V takovém případě je vhodné navštívit lékaře, který po vyšetření může předepsat testosteron za pomocí medikace.

 

Ovšem testosteron je možné i volně koupit na internetu či je k dispozici v lékárnách. Hojně je využíván sportovci či muži, kteří pravidelně spírají velké váhy, neboť má příznivý vliv na růst svalové hmoty. O jeho užívání by měly uvažovat i ženy, které se potýkají s projevy začínající menopauzy. Neboť u nich v tuto dobu pomalu přestávají vytvářen testosteron nadledviny. Jeho nedostatek má za následek výkyvy nálad či přibývání na váze.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení