Sibiřský ženšen

Přítomnost mnoha prospěšných látek z něj činí elixír dlouhého života, schopný stimulovat metabolismus a vyrovnávat energii. Použití rostliny je proto indikováno ve stavech stresu a nadměrného namáhání, během rekonvalescence, při fyzickém i duševním vyčerpání, při únavě, vysokém tlaku a v okamžiku, kdy člověk podává větší fyzický výkon (například při sportovním klání) nebo v okamžiku, kdy je třeba se plně soustředit mnoho hodin denně na studium.

Kromě toho je rostlina bohatá na polysacharidy, které posilují pomocí tvorby lymfocytů celkový počet bílých krvinek a kořen se doporučuje i jako posilující látka proti nachlazení.

O sibiřském ženšenu se také hovoří ve spojitosti s afrodiziakálními vlastnostmi. Je schopen optimalizovat sekreci hormonů, stimulovat nadledviny a sexuální žlázy, s následným zvýšením libida. Zlepšuje také krevní oběh, a pro tyto vlastnosti nachází uplatnění jako přírodní doplněk při léčbě sexuálních poruch.

    Popis rostliny

Je to vzpřímená rostlina impozantní velikosti 1,5-2,5 m. Vytrvalá, trnitá, se světle šedou nebo hnědou kůrou, odolává i drsným přírodním podmínkám. Listy s dlouhými řapíky jsou velké jako dlaň a mají drobné trny podél žílek. Květy jsou žluté nebo fialové barvy a seskupují se do tvaru deštníků v blízkosti listů. Rostlina vytváří masité bobule černé barvy, které místy mohou působit jako načervenalé.

Užitečný sibiřský ženšen je původem z tajgy v severovýchodním Rusku a spontánně roste kromě Sibiře i v Mongolsku, v Číně, Jižní Koreji a Japonsku. Upřednostňuje mírné a studené podnebí až do nadmořské výšky 800 metrů.

     Z historie

Ruští botanici mu dali první botanický název: Hedera senticosa v roce 1856. Jen o tři roky později botanik Maximowicz odstranil rostlinu z rodu Hedera a vytvořil pro ni nový rod Eleutherococcus senticosus.
Tato rostlina byla dlouho používaná jako doplněk stravy zodpovědný za vynikající sportovní výkony bývalých sportovců SSSR a byla také používána jako doplněk stravy pro sovětské astronauty během jejich dlouhých pobytů ve vesmíru.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení