Testosteron

Testosteron (testosterone) je mužský hormon, který je v lidském organismu nepostradatelný. Přesto se v posledních letech stále více mužů potýká s jeho úbytkem. Nedostatek testosteronu ovem může do značné míry ovlivnit některé tělesné i psychické funkce organismu. Muži nedostatek testosteronu povětšinou zaznamenají až ve chvíli, kdy je u nich ovlivněna erekce, případně se objeví neplodnost. Které příznaky indikují nedostatek testosteronu v těle a jak tomuto úbytku předcházet?

 

Testosteron u mužů představuje jeden z nejdůležitějších hormonů vůbec. V nevětším množství je v těle produkován v období puberty, kdy se výrazně podílí na vývoji sekundárních pohlavních znaků, jako je růst pubického ochlupení nebo prohloubení hlasu. Tvorbu testosteronu mají primárně na starost pohlavní žlázy (varlata), z jedné třetiny pak ještě nadledviny.

 

Testosteron se sice primárně vyskytuje v mužském těle, to ovšem neznamená, že ho v nepatrném množství nenajdeme i u žen. Zde je tvořen pouze v nadledvinách, proto není v ženském těle zastoupen v takové míře. Stejně tak i mužů můžeme najít tzv. estrogen, což je naopak ženský hormon.

 

Testosteron do značné míry ovlivňuje spalování podkožního tuku a tvorbu svalové hmoty. Testosteron na předpis je určen pro muže, které dlouhodobě trápí jeho nedostatek a zdravotní problémy s tím spojené. Nejčastěji se předepisuje při léčbě neplodnosti či erektilní dysfunkce. Muži, kteří pravidelně sportují či chtějí nabrat svalovou hmotu, však mohou užívat i testosteron bez předpisu, jenž je volně dostupný v lékárnách i na internetu. Cena testosteronu se liší dle výrobce, povětšinou se ale nejedná o nijak závratnou investici. I když se jedná pouze o doplňky stravy, při užívání se řiďte doporučením lékárníka. Předávkování testosteronu může mít za následek žaludeční problémy či malátnost.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení