Zbytnělá prostata

U mužů patří zbytnělá prostata mezi nejčastější onemocnění, se kterým se musí potýkat zvláště v pokročilejším věku. Zbytnění prostaty je poměrně snadné léčit za předpokladu, že muži tento problém nebagatelizují a neodkládají návštěvu lékaře až na chvíli, kdy jsou problémy nesnesitelné. Mnoho mužů má totiž zvětšení prostaty spojováno s neodmyslitelným znakem stárnutí a proto jejím prvotním příznakům nevěnují pozornost. To je ale chyba! Včasné řešení problému totiž může ochránit muže před eskalací, kterou je možné později řešit chirurgickým zákrokem

 

Zbytnění prostaty se u mužů obvykle objevuje až kolem 50. roku života, přičemž na přelomu 60. roku už tímto onemocněním trpí každý druhý muž. A co to ta prostata vlastně je? Prostata je předstojná žláza, která je uložena v malé pánvi. Přiléhá na močový měchýř a skrz ní prochází močová trubice. Tomuto orgánu, který není větší než vlašský ořech, nevěnuje většina mužů žádnou pozornost, až do chvíle než se objeví první problémy s močením. Přitom právě prostata vylučuje látku, která je součástí ejakulátu a má za schopnost ochránit spermie. Je to tedy právě prostata, která do značné míry ovlivňuje potenci muže.

 

Prostata se s postupem času zvětšuje, zatímco kolem 20 roku života váží přibližně 20 g, u nejtěžších zaznamenaných případů onemocnění se její váha zvětšila až 15x. Zvětšující se prostata začne pomalu utlačovat močovou trubici, což má za následek vznik překážky. Ta brání plynulému průtoku moči, ale i ejakulátu nebo krvi při ztopoření penisu. Právě potíže s prostatou jsou do značné míry spojeny s erekcí či plodností.

 

Zbytnělé prostatě je však možné předcházet za pomoci bylinných doplňků stravy z ženšenem, kotvičníkem, vrbovkou nebo kopřivou. Lékaři doporučují i cvičení pánevního dna za pomoci tzv. Kegelových cviků, které jsou známy již od roku 1948.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení